Fotografia Jutra Fotografia Jutra
Ciekawostki o fotografii blog o fotografii ślubnej

Fotografia Jutra


| 2016-11-30 |

Zależność korpusu i monochromatycznego obrazu.

Body a głębia naszego przekazu

Jaka jest zależność?
Niektórzy, mimo nowych modeli aparatów cyfrowych, przesiadają się, a na pewno zaopatrują się dodatkowo w model analogowy.
Co nimi kieruje - sentyment, kaprys? Niekoniecznie, aparat cyfrowy posiada coraz ciekawsze oprogramowanie, które udoskonala wykonane przez nas zdjęcie. Nie dorównuje jednak pierwowzorowi jakim był analog, aparat czarno-biały. "Cyfrowy geniusz" jest jedynie jego namiastką. To jest fakt!

Fotografia pełna emocji lub architektury pozwala te różnice zauważyć. Owoc aparatu analogowego zawsze lepiej podkreśla strukturę, fakturę, kształty.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-11-11 |

Pokazy lotnicze - lądowisko w Milewie.

Obiekty stojące jak i te w ruchu

Jak się zabrać do fotografii lotniczej?
Niewątpliwie ciekawe wydarzenie i wyzwanie. Pojawiają się momenty kiedy maszyny stoją na ziemi i można je na spokojnie sfotografować. Jednak głównie podziwiamy je podczas ewolucji w powietrzu. Przelatują dosyć blisko, aczkolwiek są szybkie i zwrotne. W związku z tym potrzebny okaże się szybki oraz celny autofokus. Solidny obiektyw też będzie nie do przecenienia. Najlepiej z ogniskową 70-300mm a nawet i 500mm. Dłuższy czas naświetlania daje efekt dynamicznego zdjęcia, jednak zmusza do większej koncetracji. Zdjęcie może być lekko poruszone. Wspomniana opcja wymaga porządnej praktyki.

Fotografia sportowa jest jak film - bez przerwy dużo się dzieje, to jedna wielka animacja, więc nie mam miejsca na nudę. Nie możesz się zawahać. Stanowi tym samym świetną szkołę dla fotografów ślubnych. W kościele podczas ceremonii zaślubin także trzeba być czujnym - nikt nie powtórzy zakładania obrączki. Na weselu znowu goście są dosłownie i w przenośni obrotni. Trzeba się pilnować, żeby nie przegapić ważnych i ciekawych chwil, na których zarejestrowanie liczą przecież młodzi.
Wracając jednak do tematu samolotów, tego typu sesje realizuje się za dnia. Gdy robi się szarówka, ciężko nazwać takie warunki sprzyjającymi. Na szczęście loty zostają w takim momencie zakończone ze względu na mocno ograniczoną widoczność. Pasy startowe na prywatnych lądowiskach nie są niestety solidnie oświetlone.

Ślub i wesele wymagają podobnie jak samoloty najwyższej czujności i przygotowania. Jeśli chcemy stworzyć ekscytujące fotografie zapierające dech w piersiach, dbajmy o jakość na całej drodze ich powstawania (od koncepcji po postprodukcję). Ten spryt przyda nam się w studiu fotograficznym, ale i w plenerze na sesjach: portret, sesja zaręczynowa, wieczór panieński czy sesja rodzinna.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-10-24 |

RAW czy JPEG - naprawdę warto się zastanawiać?

Format zapisywanych zdjęć

Czy to ważne?
Dość istotne ;) Nawet kluczowe dla efektów końcowych sesji zdjęciowej. RAW to dosłownie surowy plik zawierający dużo szczegółowych danych o naszym zdjęciu. Natomiast JPEG wygenerowany przez procesor w aparacie jest mocno skompresowany, ponieważ musi być stworzony w krótkim czasie. Dodatkowo plik docelowo ma zajmować mało miejsca na karcie pamięci.
Dla lepszego zobrazowania sytuacji mój aparat zapisuje plik RAW o pojemności 30 MB, zaś JPEG dla tej samej fotografii zajmuje już jedyne 6 MB. Mowa tu o oczywistej oszczędności przestrzeni karty. Jednak musi się to odbywać kosztem czegoś.

Gdy mamy przepalone niebo lub niedoświetlone zdjęcie, pracujac na RAW'ie możemy szybko i bez problemu nanieść korektę (zazwyczaj skutecznie pozbywając się problemu). Niestety w przypadku pliku JPEG naniesienie oczekiwanej zmiany jest często niemożliwe w tak dużym zakresie, a jeśli już skorygujemy naszą fotografię, dodatkowo obniżymy jakość zdjęcia.

Niektóre modele aparatów wyposażone są w dwa sloty karty pamięci. Dlatego najlepiej jest wybierać opcję RAW + JPEG, która zapisuje na karcie nr 1 bezcenne, ciężkie pliki i na karcie nr 2 kopie do szybkiego podglądu lub na przypadek, gdyby nastąpiła awaria pierwszej karty (na wzór systemu RAID).

Kiedyś fotografie zapisywane były na negatywach / kliszach i dodatkowo wywoływane oraz przechowywane w albumach. Nawet po latach można było sięgnać po negatyw i wywołać ponownie odbitki. Aktualnie przechowujemy pliki w komputerze, w telefonie lub tablecie. Sprzęt z casem niestety się zużywa, a zdjęcia znikają w ciemnościach zapomnienia.

Dlatego więc spieszmy się dbać o jakość naszych zdjęć, ...tak szybko odchodzą ;).

Ślub i wesele wymagają najwyższej jakości zdjęć i dbałości o szczegóły, a te znajdziemy wyłącznie w plikach RAW. Jeśli już tworzymy magiczne fotografie zapierające dech w piersiach, dbajmy o jakość na całej drodze ich powstawania (od koncepcji po postprodukcję). Docenią to bowiem wszelkie sesje w studiu fotograficznym, ale i w plenerze takie jak portret, sesja zaręczynowa, wieczór panieński czy sesja rodzinna.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-10-10 |

"Szampańskie wesele z DJ'em"

Wesele w stylu młodzieżowej imprezy w klubie?

Czemu nie!?!
Niedawno miałem niewątpliwą przyjemność fotografować ślub i wesele Angeliki & Darka. Wesele, bo o nim właśnie mowa, miało miejsce w Dedek Park w Warszawie, z oprawą muzyczną DJ'a Kubana. Stroboskopy, a więc przeplatające się niebieskie, różowe, zielone i żółte strugi światła przyświecały ideii szalonej imprezy do rana. Efekty świetlne imponujące, a co za tym idzie zapierający dech w piersiach materiał fotograficzny z imprezy. Takie oświetlenie tworzy atmosferę, wywołuje emocje, a nawet wyciąga ludzi na parkiet. A tam na gości czekały zjawiskowe elementy przebrania - gadżety świetnie imitujące bal maskowy. To fakt. Działo się! ;)

Fotografia ślubna okazuje się bardzo emocjonująca nawet dla samego fotografa. Takie wesele dla młodych to naprawdę niezwykła przeżycie podobnie jak samo rejestrowanie tych pozytywnych emocji.

Sami sprawdźcie! Impreza życia Angeliki i Darka ;)

Atmosfera, towarzystwo i sama zabawa na najwyższym poziomie. Osobiście odpowiadałem oczywiście jedynie za profesjonalne fotografie ślubne i weselne pod kątem technicznym jak i artystycznym.

Ślub i wesele niewątpliwie dostarczają nam niesamowitych chwil, które warto upamiętnić. Oprawa muzyczna, chociaż nie jest możliwa do zarejestrowania na zdjęciach, na pewno współtworzy klimat. Najłatwiej jest nam docenić dodatki wizualne: dekoracje, oświetlenie, przebrania, które potrafią tchnąć nowe życie w ludzi na parkiecie, a nawet zmienić bieg wydarzeń. Na tym warto się skupić. Jeśli coś pomaga tworzyć zaczarowane fotografie i porywa do tańca, jest tego warte.

Od nas jedynie zależy jak wykorzystamy okazję i ile z tych momentów uchwycimy. Aczkolwiek przyznacie, że możliwości mamy ogromne.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-09-25 |

"Ślub Angeliki i Darka"

Niedługo portfolio wzbogaci się o niezwykłą sesję ślubną

Właśnie wróciłem ze ślubu i wesela Młodej Pary - Ageliki & Darka. Ślub miał miejsce w Warszawie (Ursus), później impreza na sali weselnej z entuzjastycznym DJ'em Kuban. Do tego niesamowici świadkowie pełni wigoru. Piękna Młoda Para, piękne chwile i mam nadzieję piękne zdjęcia.

Fotografia ślubna to naprawdę szczególna przygoda. Dla młodych to początek czegoś pięknego. Dla rodziców radosny dzień, w którym dzieci oficjalnie opuszczają gniazdo. Dla gości niewątpliwie jest to świetna zabawa, uczczenie w gronie najbliższych przyjaiół życiowej decyzji Pary Młodej.

Sami zobaczycie!

Wspaniała atmosfera, roztańczone towarzystwo, świetna zabawa. Osobiście odpowiadałem oczywiście jedynie za jak najlepszy materiał zdjęciowy pod kątem technicznym jak i artystycznym.

Ślub i wesele stanowią niewątpliwie szczęśliwe chwile i dostarczją mnóstwa pozytywnych emocji. Ale jedno jest pewne - stres zawsze udziela się młodym i towarzyszy im aż do wesela.

Mając już kilkanaście sesji za sobą będziecie z coraz większą łatwością rozładowywali napięcie. Młodzi bowiem zawsze będą się przejmowali, a fotograf powinien pochodić do sprawy z dystansem. ;)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-09-12 |

"Konkurencja na rynku fotograficznym"

Czy faktycznie mamy czego się obawiać?
Warto przyjrzeć się tematowi z bliska.

Jak już wcześnej pisałem, dużo osób ostatnimi czasy zaczyna zajmować się fotografią, co gorsza komercyjnie. Widząc możliwość często niemałego zarobku porywa się, o zgrozo, na fotografię ślubną. Czy jest to taki łatwy kawałek chleba? Robienie zdjęć w kościele zalicza się do trudnych ze względu na niekorzystne warunki oświetleniowe. Co więcej, elementów ceremonii nie da się powtórzyć, więc trzeba być dobrze przygotowanym i skupionym na zadaniu. Podobne warunki panują na sali weselnej. Zapada zmrok, światło na parkiecie jest tylko symboliczne, błyska stroboskop, wirują kolorowe światła. Fotografia ślubna to niebanalne wyzwanie! Jesteś gotów?!?

Warto zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaką bierze się na swoje barki. Młoda Para oczekuje od fotografa wysokiej klasy zdjęć z ich wyjątkowego dnia w życiu. Nie ma tu miejsca na amatorskie próby upamiętnienia emocji. Robimy zdjęcia z lampą lub bazując na wysokim ISO. Wiedza i zdolność oceny sytuacji są orężem fotografa. Bagaż doświadczeń zapewni świadome działanie i odpowiednią jakość zdjęć. Chociaż niektórzy mają kilkanaście sesji na koncie, ale nadal niski poziom prac.

Bądź pewny, że staniesz na wysokości zadania i przekażesz Młodej Parze album z zachwycającymi zdjęciami, na odpowiednio wysokim poziomie technicznym jak i artystycznym.

Stres udziela się młodym, którzy martwią się czy wszystko będzie jak należy. Zaczynając od fryzjerki i makijażystki, przez ceremonię zaślubin, pierwszy taniec po oczepiny. Fotograf często (jako człowiek zdystansowany) musi zapewnić uśmiech na twarzach Młodej Pary - rozładować napięcie, wprowadzić rozluźnienie. Dlatego warto się najpierw wyedukować i zdobyć pierwsze szlify na mniej zobowiązujących sesjach, żeby nie zepsuć wspomnień Młodej Parze. Praktyka czyni mistrza, a przecież nawet sesja ślubna w plenerze musi być elegancka i nieszablonowa.

Mając już kilkanaście sesji za sobą będziecie pewni siebie, osiągniecie lepsze rezultaty, zadowolenie nowożeńców. Efekt? Będziecie polecani kolejnym parom. A przecież o to chodzi ;)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-08-25 |

"Fotografia a przekaz z niej płynący"

Czy łatwo jest zrobić wartościowe zdjęcie?

Liczba fotografów rośnie, kwestia tylko czy poziom prac na tym nie traci? Sprzęt fotograficzny stał się bardziej dostępny, każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń. Jednak nie sztuka kupić średniej/dobrej klasy aparat i naciskać spust migawki, pracując często w trybie auto. Sztuką jest dojrzeć do tego zadania. Trzeba być bowiem typem wizjonera, posiadać wyczucie estetyki i kreatywność.

Modele pełnią rolę niemych aktorów. Stylizacja, makijaż czy gadżety przydają się dla uwiarygodnienia naszej historii, dopowiedzenia pewnej kwestii. Istnieje oczywiście możliwość wynajęcia kostiumów, rekwizytów oraz profesjonalnej ekipy. Poziom nakładu finansowego nie musi jednak sięgać zenitu. Często można samodzielnie zorganizować akcesoria wśród znajomych lub znaleźć wizażystkę, która buduje portfolio. Taka współpraca zaowocuje ciekawym doświadczeniem. Make up? Modelka może się sama pomalować lub poprosić o pomoc koleżankę.

Chodzi mi o uświadomienie Wam, że fotografia z przekazem może potrzebować zaangażowania kilku osób, wynajęcia akcesoriów. Można się jednak obejść bez tego wszystkiego i realizować ciekawe, ale niskobudżetowe sesje. Niezastąpiona okazuje się tylko wyobraźnia, której kondycja może zależeć od naszych lektur oraz zdolność projektowania w myślach sceny.

Na portalach aż roi się od zdjęć jałowych, bez polotu. Jakaś modelka zdjęła biustionosz, a fotograf to "uchwycił". Golizna lub majtki, szpilki i 1000 zdjęć - nie tędy droga, to zwykła szmira i kicz. Albo rzekomy "portret" od niechcenia.

Akt czy nagość zakryta to nie pornografia, tylko sztuka wydobycia z ludzkiego ciała czegoś niezwyklego, pierwiastka zmysłu, elegancji. Można dostrzec w tym bryły geometryczne. Dopiero takie spojrzenie nadaje sens tej kategorii fotografii. Chodzi o podkreślenie w ciekawy sposób kształtu, linii, figury, wdzięku, duszy, emocji lub przeżyć modelki.

Fotografia ślubna, wieczór panieński, beauty, glamour, portret - warto wybić się ponad przeciętność i stworzyć coś naprawdę zapierającego dech w piersiach. Nie komplikuj sobie życia na siłę. Fotografia to rejestrowanie ciekawych emocji, reakcji na ...codzienne wydarzenia. Tematem sesji może być więc zwykła gra w karty/szachy, podlewanie kwiatów wodą z konewki czy też naprawa auta. Do tego możemy zwięszyć atrakcyjność sięgając po fachowy uniform, strój minionej dekady lub wieku. Alternatywą jest także myślenie abstrakcyjne - zacznij myśleć inaczej, nielogicznie, nieszablonowo. Idź swoją ścieżką.

Ale bez względu na kategorię czy przeznaczenie fotografii, naszym obowiązkiem jest niesienie przekazu, rejestrowanie emocji. Postrzegajmy fotografię jako możliwość realizacji i upamiętnienia ciekawej historii, koncepcji, dopracowanego w szczegółach genialnego scenariusza. Niech zdjęcie będzie jak kadr z filmu, sztuki teatralnej. To jest obowiązek fotografa!

Portfolio to nasza reklama ...lub antyreklama. Zdjęcie bowiem wiele mówi o modelce, i jeszcze więcej o samym fotografie.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-08-11 |

"Bezlusterkowce vs. lustrzanki"

Lustrzanki są przereklamowane, odchodzą do lamusa?
Warto przyjrzeć się tematowi z bliska.

Lustrzanki przeszły długą drogę rozwoju i rządzą na rynku zbytu. Bynajmniej solidna konkurencja odpowiadająca za bezlusterkowce nie śpi.

Jakością zdjęć depczą po piętach lustrzankom, wieć jeśli nie jest potrzebny super czuły i szybki autofokus (AF), można kupić.

Powinniśmy być zadowoleni w przypadku wykonywania m.in. fotografii portretowej, ulicznej, krajobrazu, żywności. Modele te imponują często mniejszą wagą i rozmiarem - decyduje o tym brak lustra i wyświetlacza LCD. Fotografia ślubna, dziecięca czy sportowa, gdzie sporo się dzieje doceni oczywiście lustrzanki.

Producenci nie śpią pracują nad dopracowaniem swoich dzieł. Czas pokaże która kategoria produktów wygra tę intrygującą walkę o przestrzeń na półkach sklepowych.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-07-24 |

"Współpraca z ekipą studyjną vs. sukces na planie"

Praca w studio - zabawa czy wyzwanie?
Często do realizacji sesji niezbędna okazuje się grupa profesjonalistów. Makijażystka, fryzjerka, stylistka, modelka, oświetleniowiec - każdy ma swoją istotną rolę do odegrania. Musi więc rozumieć jaki efekt chcemy uzyskać i dlatego bezcenna jest umiejętność zwerbalizowania swojej wizji.

Na planie pojawia się oczywiście tylko modelka. Ona musi się wczuć w swoją pierwszoplanową rolę, zrozumieć przypisaną Jej misję. Musimy umieć nawiązać z nią długotrwałe relacje i rozmawiać ze wszystkimi podczas sesji. To jest warunek udanej współpracy. W końcu to fotograf widzi pewne rzeczy, których modelka czy reszta ekipy może się tylko domyślać.

Sesja zazwyczaj posiada temat główny i spójny przekaz. W tym celu muszą zadziałać wszystkie elementy układanki tj. wzajemne zrozumienie wśród ekipy. Przygotowania zajmują sporo czasu, nie obędzie się też bez określonej dawki stresu, ale i śmiechu. Pojawia się także potrzeba zdobycia konkretnych kostiumów i gadżetów czy wynajęcia obiektu.

Zgranie wszystkiego w czasie, zorganizowania tego logistycznie wymaga na pewno doświadczenia. Na początek trzeba mieć przynajmniej świadomość ogromu pracy, jaki należy włożyć przed realizacją sesji. Tak powstaje, dajmy na to, jedno zdjęcie oglądane później np. na okładce czasopisma. Zgadza się, nakład pracy wydaje się być niewspółmiernym do osiągniętego efektu. No cóż, chyba na tym polega zabawa :)

Tak wygląda sesja studyjna typu beauty, glamour czy akt kobiecy. Podobnie jest gdy ruszamy w plener, gdzie realizowana jest fotografia ślubna, portretowa lub wieczór panieński. Nikt nie mówił, że będzie lekko!

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-07-11 |

"Wzniosłe chwile ekscytującej fotografii ślubnej"

Dzień ślubu!
Wreszcie nadchodzi ten wyjątkowy dzień. Dwoje dorosłych ludzi, których połączyło jakże szczególne uczucie ma zawrzeć związek małżeński. Rodzice oraz Młoda Para dokładają wszelkich starań, aby ten wyjątkowy dzień przebiegł idealnie. Wszystkim zależy także na świetnych zdjęciach, chcąc w jak najlepszym wydaniu upamiętnić te piękne chwile.

Stąd dbanie o najmniejsze szczegóły, które tworzą doskonałą całość, a więc i wrażenie ostateczne. Przygotowania są więc czasochłonne, dostarczają przy tym sporej dawki stresu jak i zamieszania. To właściwie temat rzeka. Równie istotne jest przyozdobienie kościoła, przygotowanie domu Panny Młodej od furtki po... dach :), dobranie dekoracji na salę weselną, wybór auta do ślubu, jak i rozsadzenie gości po utworzeniu tej ostatecznej listy.

Co się zalicza do sesji ślubnej? Przygotowania panny młodej - fryzjerka, makijażystka. Tradycyjnie błogosławieństwo udzielone przez rodziców obu stron. Później moment przyjazdu eleganckim autem pod kościół i najważniejszy element - sakrament zaślubin. Później wyjście z gośćmi przed kościół oraz wręczanie prezentów.

Reszta to czysta zabawa :)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-06-26 |

"Ekscytujące szczegóły sesji w plenerze - wieczór panieński"

Według tradycji przed ślubem świadkowa organizuje dla panny młodej ostatni wolny wieczór. Wieczór organizowany jest oczywiście pod kątem płci pięknej. Zanim oddadzą się uciechom wielkiego miasta, często robią sobie pamiątkową sesję fotograficzną w plenerze. I na tym się skupimy. Tematyka sesji jest dowolna, a dziewczyn jest zazwyczaj 5-10, więc sesja stanowi niepodwarzalną przyjemność dla ...fotografa.

Stroje mogą być tematyczne. Lata 60', 70', 80', stroje regionalne, wiejskie, bikini nad morzem, coś w stylu pin-up girl, czy niezwykle modnym ostatnio boho.

Co warto wiedzieć? Co lubi panna młoda, co zapewni jej świetną zabawę i niesamowite wspomnienia. Następnie sceneria zostanie dopasowana do strojów i klimatu oczekiwanego od sesji. Dziewczyny często przyjaźnią się od lat i czują się swobodnie w swoim towarzystwie, trzeba tylko zadbać o całkowity brak skrępowania względem fotografa. Tak więc rozluźniamy atmosferę, dbamy o sympatyczny klimat i działamy.

Przyda się oczywiście choćby zarys scenariusza czy planu działania. W plenerze niezbędne okażą się także blenda, statyw i lampy (błyskowe). Dopracowana w szczegółach sesja dostarczy mnóstwa śmiechu i świetnych efektów w postaci niezapomnianych fotografii.

W efekcie dziewczyny będą zachwycone ciekawą przygodą, będą też zachwycone efektami i zostaną zainspirowane na przyszłość. Może się to przełożyć na polecanie nas swoim znajomym jako fotografa, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, a którego towarzystwo zapewnia świetną zabawę.

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-06-10 |

"Ciekawostki dotyczące sesji zaręczynowej - plener"

Coraz częściej młode pary pytają się o sesję zaręczynową. Chcą upamiętnić przy pomocy fotografa kolejny etap w swoim życiu zwany narzeczeństwem. W końcu są to dla nich ostatnie chwile przed wejściem w stan małżeński kojarzący się z większym stopniem odpowiedzialności, powagą. Wspominaną sesję traktują poniekąd jako próbną przed sesją ślubną w plenerze. Kobieta ceni sobie możliwość sprawdzenia zaplanowanego na ślub makijażu czy wypróbowania innej fryzury.

Rozsądna dawka świetnej zabawy i odskocznia od codziennych obowiązków związanych z przygotowaniem "imprezy życia" niewątpliwie też im się należą.

Co warto wiedzieć? Jakie mają pasje, zainteresowania. Jako fotograf potrzebuję poznać młodych, przybliżyć ich osobowości. Najprostszym pytaniem będzie temat miejsca poznania się, ulubionej knajpy, sposobu wypoczynku. Sesja narzeczeńska może stanowić reportaż ich historii (od poznania się, poprzez zabawne perypetie, aż do dnia zaręczyn). Można się wspierać gadżetami typu gitara/saksofon, jeśli jedno z nich lubi grać na instrumencie.

Przydatne będzie stworzenie choćby zarysu scenariusza czy planu działania. Trzeba się zorganizować logistycznie, zabrać ze sobą gadżety i zmieścić w godzinach otwarcia wybranych punktów. To wszystko kosztuje trochę zaangażowania, ale owoce pracy wynagrodzą poświęcenie. Taka dopracowana w szczegółach sesja dostarczy mnóstwa śmiechu, dobrej zabawy, miłych wspomnień i świetnych fotografii.

Przyszłe małżenstwo ma często napięty harmonogram - rozwożenie zaproszeń, wybór ozdób, tortu, próbna fryzura i make up czy kurs tańca. Spore zamieszanie wokół organizacji ślubu i wesela dostarcza im stresu, musimy więc rozluźnić atmosferę, zadbać o fajny klimat.

Pomysł na strój? Może być odmienny względem codziennego. Jeśli na co dzień para nosi elegancki uniform lub tradycyjne dżinsy i koszulę, możemy zaproponować typowo sportowe ciuchy. A może przebranie za kogoś innego, wcielenie się w wymarzone role - Al Capone, pin up girl. Dzięki temu trikowi para narzeczeńska zyska sesję niepodobną do wszystkich jakie do tej pory miała.

W efekcie będą chętniej zaglądali do albumu oraz będą polecali znajomym kreatywnego fotografa z prawdziwiego zdarzenia. Celem więc jest nie tylko stanąć na wysokości zadania, ale poszybować z orłami - zaskoczyć ich odważnym pomysłem, zapałem energii do działania ;)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-05-25 |

"Zalety sesji w plenerze - komunia święta"

Zbliżający się miesiąc maj powinien kojarzyć się z dodatkową promocją pod kątem wyjątkowo sezonowej pracy.

Wielkimi krokami zbliża się ceremonia komunii świętej. Rodzice szukają fotografa, warto więc pomyśleć o intensywnej kampanii reklamowej. Taka sesja komunijna realizowana jest w kościele i w plenerze. Chociaż częściej rodziców interesuje sam plener i/lub sesja na rodzinnym spotkaniu. W kościele natomiast zazwyczaj jest jakiś fotograf i kamerzysta na ustalonych odgórnie zasadach.

Najważniejsze jest zawsze stworzenie ciekawej sesji w plenerze, więc zwracam uwagę na dostosowanie się do potrzeb najmłodszych. Warto zapytać rodziców, w którym parku dzieci lubią bawić się najbardziej. Jako fotograf muszę zwyczajnie zaplanować sesję tam, gdzie pociechy będą w swoim żywiole.

Trzeba się także zapoznać wcześniej z grafikiem komunii, aby wiedzieć w jakich terminach odbywają się te sakramenty w okolicznych parafiach. Może się również okazać, że w danym czasie na naszym terenie rozstawi się cyrk lub na mini estradzie będą występy. Powinno nam to zasygnalizować, że w wybranej lokalizacji będzie tłum i hałas. Duże zamieszanie przekłada się na mniejszy komfort pracy i oznacza ludzi wchodzących w kadr.

Aktywny okres komunijny to kwiecień - czerwiec.
Obowiązują zasady podobne do rządzących portretem w plenerze - zabieramy arsenał obiektywów, filtry, blendę 5w1 pozwalającą doświetlić lub osłonić przed intensywnym słońcem modela/modelkę.

Przydadzą się także nieskończone zasoby energii w nogach, żeby nadążyć za młodym pokoleniem ;)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

| 2016-05-12 |

"Wprowadzenie"

Fotografia jest moją pasją od wielu lat.

Niech to będzie moje miejsce na komenatarz słowny do myśli wyrażonych obrazem. Na tej stronie zamierzam dzielić się z Wami swoim doświadczeniem, pomysłami oraz wartościowymi wnioskami ze zrealizowanych sesji fotograficznych.

Moim priorytetem jest zawsze zarejestrowanie emocji, ulotnych chwil, przywiązując przy tym dużą wagę do naturalności. Ważny jest więc element zaskoczenia - występowanie fotografa w roli obserwatora. Rozsądne jest wyjaśnienie, wskazówki.

Jak wiadomo fotografia ślubna jest bogata w takie momenty. To wulkan radości, łez wzruszenia, wybuchów śmiechu, a wszystko to jest naturalne, niekontrolowane. Oczywiście im mniej wyreżyserowanych scen, tym bardziej wiarygodna jest historia "opowiadana" przez fotografa.

Pola do popisu może nam dostarczyć także portret w plenerze czy fotografia studyjna typu beauty, glamour, akt lub nagość zakryta. Ale przecież to tylko kategorie. Tak naprawdę dużo zależy od fotografa i osoby fotografowanej - koncepcji, zaangażowania, doświadczenia.

Co jakiś czas będę się starał dodawać historie, których scenariusz napisało życie. Osobiście mogę czasami wystąpić, co najwyżej, w roli reżysera :)

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek